Blog
September 20, 2016
AI og industri 4.0
Alle
Tilpassede løsninger

De Bedste Smart City Iot Apps

De Bedste Smart City Iot Apps

Mens vi har brugt vores tid på at diskutere med fremmede mennesker i kommentarsektioner og klikke på memes, har internettet været under hastig udvikling. Internettet er rykket ind i nye dele af vores dagligliv, og mængden af data, der kan indsamles af individuelle brugere, er eksploderet. Næsten alle ejer idag flere smart devices, og det har gjort det muligt at gøre vores byer ‘smartere’. Tingenes internet – Internet of Things, eller IoT – er ankommet. Lad os tage et kig på, hvordan IoT apps allerede ændrer vores byers nutid og fremtid!

Smart App City

Vi er allerede i forbindelse med vores venner via vores smartphones, og vi leder også efter lokale forretninger via vores telefoner. Men hvad hvis nu hvis forretninger kunne konkurrere med hinanden om din interesse via din smartphone? Smart App City er en app til iOS og Android, der har ambition om at være den eneste app du har brug for for alle dine bybehov, hvadend du er lokal, turist, forretningsdrivende, eller en del af byrådet.

smart-app-image1
Ved at samle information om busruter, events, traffik, og selv cykeldeling på ét sted sigter Smart App City mod at få vores konkrete oplevelse til at smelte sammen med den verden af IoT, der vokser frem omkring os. Hvis du elsker kaffe og er i nærheden af en god café, kan caféen takket være GPS pushe notifikationer til appen og dele gode tilbud eller kuponer med dig. Foto fra bhartiyacity.com

 

CityVerve

Manchester kommune er hoppet på IoT app vognen og har startet CityVerve, som modtog £10 millioner fra staten til forbedring af busstoppesteder. Du forbinder måske ikke busture med den nyeste teknologi, men det er præcis derfor busturen har brug for en opdatering. Idéen er, at busstoppestederne bliver smarte med location-bestemte services, sensorer/signaler, mobile apps, og intelligent digital skiltning. Passagerer vil kunne bruge deres telefoner til at checke ind ved et stoppested, hvilket tillader chauffører at vælge den optimale rute og samle passager op hurtigere end med en fast ruteplan.

 

AirForU

Med eksplosionen af FitBit, mobile skridttællere, og smart tøj der følger din workout, er vi kollektivt blevet mere aktive og mere sundhedsbevidste. Men hvor mange af os tænker på luftkvaliteten mens vi træner? Luften vi indånder påvirker vores helbred i meget høj grad, og AirForU vil sørge for at vi indånder frisk og sund luft. Ved at placere luftkvalitetssensorer rundt omkring i byer, hjem, og endda på f.eks. cykler kan næsten alt blive til en smart enhed, som vurderer luftkvaliteten og hjælper AirForU med at levere informationen videre til deres brugere. På den måde kan brugerne planlægge den bedste og sundeste rute for løbeturen, turen til legepladsen med ungerne, eller bare turen til arbejde.

afu_image1
AirForU er en app udviklet som del af et videnskabeligt studie ved UCLA Institute of Environment and Sustainability. Appen indsamler og udsender information om luftkvaliteten og skaber derved bevidsthed om emnet. Foto fra apkmonk.com

 

Med fremkomsten af applikationer som disse, og med indsamlingen af mere og mere data, bliver både byer og deres beboere klogere. I de kommende år kan du forvente i højere og højere grad at interagere med din by og med dine omgivelser som aldrig før!

 

Kontakt Ciklum for mere information om smart cities, IoT, og mobile nytænkninger!